Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
     ..:: Historia ::..

    Niby już dziesięć a tak mało.  To właśnie po roku działalności Sekcji Turystycznej przy Gminnym Ośrodku Kultury w Goleszowie, powstało na jego bazie Koło Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego nr 19 "ŚLIMOKI". Myślę że z okazji jubileuszu można przypomnieć zarys historyczny turystyki  na ziemi goleszowskiej oraz samego koła PTTK "Ślimoki".

    W roku 1873 powstało Towarzystwo Tatrzańskie. Na jego bazie 6 marca 1910 roku powstało towarzystwo Tatrzańskie "Beskid" z siedzibą w Cieszynie. Po odzyskaniu Niepodległości, przemianowane na  Polskie Towarzystwo Tatrzańskie "Beskid Śląski".

    Już w roku 1927 powstało pierwsze koło Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Goleszowie. Niestety czas wojenny położył kres jego działalności, a było by to jedno z najstarszych kół turystycznych na Śląsku cieszyńskim. W lipcu 1945 roku PTT w Cieszynie zostało reaktywowane. Nie przywróciło to jednak życia kołu w Goleszowie. Wkrótce, bo w roku 1950 PTT połączyło się z PTK (Polskim Towarzystwem Krajoznawczym) by utworzyć PTTK.  W Cieszynie dawne PTT stało się automatycznie jego Oddziałem przejmując dawną nazwę "Beskid Śląski".

    Wówczas jeden z pracowników goleszowskiej cementowni - Wilhelm Hojdysz, zaraził turystyką współpracowników, organizując w Cementowni Goleszów w dniu 18 stycznia 1958 roku pierwsze koło PTTK nr 17. Stał się on zarazem jego pierwszym prezesem. Była to jednak instytucja przeznaczona głównie dla pracowników tego zakładu. Z inicjatywy członków tego koła powstał pierwszy szlak prowadzony przez Goleszów na Tuł i Wielką Czantorię. Organizowano głównie wycieczki zakładowe.

    Podobnie rzecz się miała z kołem PTTK nr 54 utworzonym w Goleszowskiej Celmie w dniu 8 czerwca 1976 roku. Tu również działano głównie dla potrzeb załogi. Organizowano wycieczki, zawody narciarskie i inne imprezy.

    Także na krótko przy nowo utworzonym Gminnym Ośrodku Kultury w Goleszowie, z inicjatywy Grażyny Serwan, zostało założone Koło PTTK, które jednak nie przetrwało długo.

    Na początku lat osiemdziesiątych, wraz z kolegą Karolem Linertem, założyliśmy we dwóch nieformalną sekcję turystyki górskiej "Bolek i Lolek". Organizowaliśmy imprezy zazwyczaj górskie, dla dwóch kół PTTKowskich - goleszowskiej "Celmy" i cieszyńskiego "Zampolu". Wycieczki gromadziły zawsze kilkunastoosobową grupę. Jednak czas położył również kres tej działalności. Po ponownym naszym spotkaniu w 2002 roku chcieliśmy reaktywować naszą działalność. Dopiero, dzięki zaoferowanej pomocy ówczesnej dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury pani Jolanty Tajner, oraz Pawła Stanieczka.

    Zimą - 10 lutego 2003 roku została założona sekcja turystyczna, która już na początku działalności otrzymała nazwę "Ślimoki" - wymyśloną naprędce przez Panią Jolantę Tajner. Sekcja działała przez rok organizując kilkanaście wycieczek, które zgromadziły około 200 osób.

    Pomysł był na tyle trafiony, że 4 lutego 2004 roku zostało powołane Koło Gminne PTTK nr 19, które za zgodą Pani Jolanty Tajner, również przyjęło nazwę "ŚLIMOKI". W jego szeregach znalazło się 17 członków.

     W skład Zarządu Koła weszli: kol. Zenon Sobczyk - prezes koła, kol. Jerzy Niemczyk - z-ca prezesa, kol. Irena Karasińska - sekretarz, kol. Ala Kamieniorz - skarbnik oraz kol. Ryszard Cieślar - członek zarządu.

     Wybrana została także Komisja Rewizyjna w składzie: kol. Jan Cichy - przewodniczący, kol. Ala Wachowska - sekretarz, kol. Krystyna Duława oraz Karol Linert - członkowie.

    Od samego początku Koło przyjęło za cel propagowanie turystyki rodzinnej, propagowanie turystyki wśród dzieci i młodzieży, oraz promocję gminy Goleszów w szerokim tego słowa znaczeniu, m.in. poprzez udział w targach turystycznych. Po trzech latach działalności, nasze koło zyskało na sporej popularności, o czym świadczy coraz większa liczba uczestników w naszych imprezach.    Po raz pierwszy przeprowadziliśmy wraz z Urzędem Gminy Goleszów, konkurs fotograficzny, który cieszył się dość dużym zainteresowaniem.

    W 2009 roku odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo Wyborcze, na którym wybrano nowe władze koła.

    W skład Zarządu Koła należą: kol. Zenon Sobczyk - prezes koła, kol. Jerzy Niemczyk - z-ca prezesa, kol. Anna Brzezina - sekretarz, kol. Jolanta Trombik - skarbnik oraz kol. Stanisław Cieślar - członek zarządu.

    Wybrana została także Komisja Rewizyjna w składzie: kol. Jan Cichy - przewodniczący, kol. Ala Wachowska - sekretarz, kol. Krystyna Duława - członkowie.

    Dla uatrakcyjnienia wycieczek i wspólnego śpiewu, wydany został "Śpiewnik Ślimoków", w którym zamieszczono piosenki turystyczne, regionalne a także piosenki napisane specjalnie dla naszego koła.

    Dla najaktywniejszych członków, została wprowadzona odznaka turystyczna naszego koła, licząc 1 punkt za udział w wycieczce. Odznaka posiada 3 stopnie:
1 Stopień - Brązowy - przyznawany jest za udział w 25 wycieczkach lub imprezach organizowanych przez koło PTTK nr 19 "ŚLIMOKI".
2 Stopień - Srebrny - przyznawany jest za udział w 100 wycieczkach lub imprezach organizowanych przez koło PTTK nr 19 "ŚLIMOKI".
3 Stopień - Złoty - przyznawany jest za udział w 250 wycieczkach lub imprezach organizowanych przez koło PTTK nr 19 "ŚLIMOKI".
    Udziały w imprezach i wycieczkach naliczane są od początku istnienia Sekcji Turystycznej "ŚLIMOKI" - od roku 2003 wg list obecności spisywanych na wycieczkach.

    W czasie trwania obu kadencji, trzykrotnie zlecaliśmy wykonanie koszulek koła, dzięki czemu jesteśmy już coraz bardziej rozpoznawalni. Otrzymaliśmy pomieszczenie w Gminnym Ośrodku Kultury, które użytkujemy wspólnie z Towarzystwem Miłośników Ziemi Goleszowskiej.

    Koniec  roku 2012 to początek nowej kadencji  Zarządu Koła.

    W skład Zarządu Koła należą: kol. Zenon Sobczyk - prezes koła, kol. Stanisław Cieślar - z-ca prezesa, kol. Anna Brzezina - sekretarz, kol. Jolanta Trombik - skarbnik oraz kol.  Helena Staniek, Ryszard Cieślar oraz Paweł Szarzec  - członkowie zarządu.

    Wybrana została także Komisja Rewizyjna w składzie: kol. Jan Cichy - przewodniczący, kol. Salecki Józef  oraz kol. Staszko Leszek - członkowie.

    Obecnie liczba członków koła wynosi  55 osoby (stan na koniec 2013 roku).

    Główną popularnością cieszą  się wycieczki objazdowe i górskie.  Obecnie działają w naszym kole sekcje: górska, narciarska, krajoznawcza, młodzieżowa, kolarska a także fotograficzna.

    Podczas naszych wycieczek zwiedziliśmy rożne zakątki Polski, Czech i Słowacji. Były to trasy górskie, wysokogórskie, objazdowe oraz rowerowe. Prawie wszystkie te miejsca, można obejrzeć na naszej stronie internetowej www.pttk-slimoki.cba.pl w zakładkach galeria oraz filmy. Stronę prowadzi Pan Robert Witek.

    Od początku działalności, wraz z Urzędem Gminy Goleszów, jesteśmy organizatorami cyklicznych imprez o charakterze turystycznym:  Międzynarodowego Marszu Pamięci, Rajdu Młodzieżowego "Ścieżkami Spacerowymi Gminy Goleszów" oraz wspólnie z Towarzystwem Miłośników Ziemi Goleszowskiej - Rodzinnego Rajdu Rowerowego.

    Rok 2013 to mały jubileusz 10 lat od powstania "Ślimoków", jako sekcji turystycznej. Spotkanie jubileuszowe odbyło się 10 lutego dokładnie w rocznicę założenia sekcji w schronisku na  Soszowie, w którym uczestniczyło 22 osoby.

    Pod koniec roku 2013, nastąpiła zmiana Zarządu Koła PTTK i w skład Zarządu weszły osoby:
kol. Zenon Sobczyk - prezes koła, kol. Stanisław Cieślar - z-ca prezesa, kol. Halina Johnsen - sekretarz, kol. JolJoanna Mądry - skarbnik oraz kol. Helena Staniek, Ryszard Cieślar oraz Paweł Szarzec  - członkowie zarządu.

    Przed nami 2014 rok. Rok  Jubileuszowy Koła PTTK, w którym planujemy kolejne wycieczki oraz imprezy jubileuszowe. Pierwszym z nich jest wycieczka na Kamienny w Wiśle gdzie odbędzie się spotkanie w ramach wewnętrznych obchodów Jubileuszowych koła. W czerwcu natomiast planujemy główne obchody, na które złożą się; Uroczyste Spotkanie Jubileuszowe, Jubileuszowy Złaz Górski oraz Młodzieżowy Rajd Szlakami Gminy Goleszów. Na wszystkie już dziś serdecznie zapraszamy.

    A oto parę liczb związanych z naszym jubileuszem.
W pierwszym 2003 roku jeszcze jako sekcja turystyczna przy GOK organizowano 16 wycieczek, w których uczestniczyły 222 osoby.
W 2004 roku: 22 imprezy i 418 uczestników w tym 297 młodzieży.
W roku 2005 - 25 imprez i 542 uczestników w tym 120 młodzieży.
Rok 2006 zakończono 28 imprezami i 882 uczestnikami w tym 342 młodzieży.
W 2007 odbyło się 31 imprez w których wzięło udział 889 osób w tym 230 młodzieży.
Rok 2008 zakończył się 44 imprezami, w których wzięło udział 1317 osób w tym 441 młodzieży.
Rok 2009: odbyło się 36 imprez w których wzięło udział 1257 uczestników w tym 354 młodzieży.
Rok 2010: w imprezach wzięło udział 1422 osób w tym 330 młodzieży.
Rok 2011: 48 imprezy z udziałem 968 osób w tym 181 młodzieży.
Rok 2012: 42 imprezy - 1026 osób w tym 292 młodzieży.
Rok 2013: 43 imprezy - 1385 osób w tym 292 młodzieży. (Stan na 17 listopada 2013r.)

    Łącznie w ciągu tych 10 lat zorganizowaliśmy 383 imprezy, w których uczestniczyło 10 368 ludzi w tym 2867młodzieży.

..:: Copyright by © Ślimoki 2007 - 2018 ::..
..:: Design by © Robert Witek ::..
statystyka